Biljne bolesti i štetnici uzrokuju značajne gubitke priroda i kakvoće plodova u nasadima voćaka. Zbog štetnog djelovanja kemijskih sredstava na ljude i okoliš, raste značaj agro-eko sustava koji su temeljeni na upravljanju ekološkim interakcijama i primjeni integrirane zaštite bilja (IZB).
Integrirana zaštita bilja (IZB) postala je prihvaćen model za zaštitu bilja u EU, koja pomaže u održavanju sigurnosti hrane i rješavanju pitanja zaštite okoliša. Štoviše, održiva proizvodnja voća je prioritet za europske proizvođače. S novom Uredbom o sredstvima za zaštitu bilja (1107/2009) te Direktive za održivu uporabu pesticida (2009/128), mnoga kemijska sredstva su nestala s europskog tržišta, stvarajući nove izazove u kontroli biljnih bolesti i štetnika. Promocijom nisko pesticidne integrirane proizvodnje, posebno IZB i ekološke poljoprivrede, postiglo se značajno smanjenje uporabe pesticida, ali održivo korištenje pesticida zahtijeva dodatne napore u osiguranju prijenosa tehnologija.
Opći cilj LIFE.SU.SA.FRUIT projekta je razviti, primijeniti i demonstrirati ekonomski održiv strateški plan za provedbu integrirane zaštite bilja, promovirajući uporabu malih količina kemijskih sredstava tijekom postupaka uzgoja i čuvanja voća u tipičnim hrvatskim i talijanskim agro ekosustavima. Projekt nastoji stvoriti održiv ekološki sustav uzgoja i čuvanja voća, stvaranjem učinkovitije uporabe resursa i osiguravanjem sigurnosti hrane.